Svi roditelji griješe, i to je neminovno. Američki obiteljski psiholog Mike Leary sakupio je 20 najčešćih pogrešaka za koje tvrdi da mogu dugoročno naštetiti razvoju djeteta. Pokušajte ih izbjeći.
- 1. Previše izbora Djeca se pogube s previše izbora, postaju nervozna i ne mogu odlučiti što je ispravno.
- 2. Hvalite ih za baš sve što naprave Posljedica je da postaju gotovo ovisni o pohvali. Neće napraviti ništa ako tu za njih nema koristi.
- 3. Dječja sreća uvijek i pod svaku cijenu Njihov je posao da nauče kako sami sebe učiniti sretnima. Ne možete ih natjerati da budu sretni.
- 4. Non-stop ugađanje Gotovo u pravilu mislit će da su postignuća jedini put do sreće. To je temelj za nikad zadovoljne ljude koji žele previše te može odvesti u ovisnost i kompulzivno ponašanje.
- 5. Previše aktivnosti Ako imaju dovoljno aktivnosti, neće imati vremena za gluposti, misle mnogi roditelji. No dijete može ‘pregorjeti’, postati nezadovoljno, pa čak i agresivno.
- 6. ‘Ti si najpametniji!’ Rizik je da dijete postane arogantno misleći da su svi drugi glupi. Ili s druge strane, misli da mora glumiti i biti ono što nije. U oba slučaja neće biti omiljeni u društvu.
- 7. Odgoj odmalena u strogoj vjeri Prvi put kad uoče licemjerje ili nesklad u priči i djelima roditelja ili bližnjih, kuća od karata se neminovno ruši.
- 8. Izbjegavanje razgovora o tabu temama Roditelji se često boje razgovarati o seksu ili smrti. No izbjegavanje teme ne pomaže. Saznat će negdje drugdje, a sadržaj naučenog vam se možda neće sviđati.
- 9. Prekritičan stav prema pogreškama Pretpostavka je da su djeca pod konstantnim nadzorom uspješnija i bolja. No prevelika očekivanja guraju ih u perfekcionizam (izgled, društvo, škola, sport...). Kad pogriješe, smatraju se manje vrijednima, a u najtežim slučajevima do te mjere da će pribjeći samoozljeđivanju.
- 10. Posramljivanje, ignoriranje i prijetnje Ne dopustite da ikad pomisle kako ih nećete voljeti zbog nečega što su napravili. Osjete li se napuštenima, jednom će prestati mariti.
- 11. Prevelika očekivanja za dob Ne očekujte da rade stvari za koje su realno premali. Bebe ne mogu same odlučivati, a 4-godišnjaci nisu odgovorni za mlađu braću. Leary kaže kako mnogi njegovi pacijenti nikad nisu imali obitelj jer kažu da su kao djeca već odgojili jednu.
- 12. Neograničeno vrijeme pred ekranima Dajte im šansu da budu djeca, da su maštoviti i da se igraju na zraku.
- 13. Ne dopuštate da im bude dosadno Neki roditelji misle da im je posao spriječiti da djeci ikad bude dosadno. Tako ne dobiju šansu da budu kreativni i smisle sami sebi zabavu.
- 14. Štitite ih od posljedica i gubitka Neki roditelji rade sve umjesto djece - izvlače ih iz problema, kupuju im što žele, lažu za njih... I onda dijete nema poštovanja. Moraju naučiti stjecati svoja iskustva.
- 15. Ne dopuštate im ‘rizične’ igre Djeca su zdravija, spretnija i sretnija kad im dopustite da pogurnu malo svoje granice.
- 16. Ne razgovarate s djecom pred spavanje Djeca bolje spavaju i osjećaju se voljenima kad pokažete zanimanje za njihov dan i što im se događalo.
- 17. Ne čitate im priče dok su vrlo mali Ova aktivnost znači da dijete mora biti mirno i upotrijebiti maštu. Priprema ih za slušanje u školi i čini kreativnijima.
- 18. Prerano odvikavanje od dude Pomozite djetetu da se osjeća dovoljno sigurno da samo odbaci dudu umjesto da je otimate.
- 19. Nereguliranje prehrane Ne pitajte ih stalno ‘jesi li sit?’. Na to će nagonski reagirati uzimanjem još hrane, čime im se širi želudac. Važno ih je naviknuti na raznolikost i zdrave namirnice.
- 20. Kažnjavate ih udarcima po guzi Batine nikad nisu jake kao ljubav. Nećete ih razmaziti pričom i objašnjavanjem. Udarci im pojačavaju odsjećaj ljutnje i uče ih kako da ih izbjegnu - laganjem.
No comments:
Post a Comment