Cijene drugog para očiju često su visoke, pa je važno naoružati se korisnim informacijama prije kupovine.
Naočale
Dobre naočale pružaju jasnu, bistru sliku, a pri tome ne opterećuju naš nos. Razlikuju se ovisno o materijalu od kojeg su izrađene, prema broju žarišta, mogu i ne moraju biti fotoosjetljive, a mogu biti i premazane različitim zaštitnim slojevima.
Ako izaberete plastična (organska) stakla, trebate znati da su ona ugodna, lagana i otporna na udarce. Najveći nedostatak im je osjetljivost na ogrebotine, ali postoji i mogućnost premazivanja posebnim slojevima zaštite. Danas se najčešće odlučujemo za polikarbonatna stakla. Ona se najčešće ugrađuju u naočale „bez okvira“, koje odlikuje mala težina, „nevidljivost“ i elegancija.
Kontaktne leće
Na kontaktne leće se najčešće odlučujemo zbog praktičnosti i ljepšeg izgleda. Vrlo je važno pravilno ih održavati, jer su u suprotnom moguće veoma česte infekcije oka.
Tvrde, polutvrde i meke kontaktne leće razlikuju se prema materijalu od kojeg su izrađene. Tvrde leće imaju veliki nedostatak- ne propuštaju kisik. Zbog toga ih nakon 8 sati moramo skinuti na sat do dva. Polutvrde, tzv plinopropusne kontaktne leće propuštaju kisik, ali kao osnovna mana pripisuje im se neugodnost i duži period postepenog privikavanja.
Ipak, meke leće danas su najbolji izbor. Procjenjuje se da ih nosi oko 85% korisnika leća. Izrađene su od mekih, tzv hidrogel materijala, sa različitim procentom vode. Ipak, ni one nisu savršene, pa im je mana povećana mogućnost nadraživanja oka ili infekcije zbog onečišćenja leće. Zbog toga je veoma važno brinuti se o njihovom održavanju, a pri tome su i kratkog vijeka.
Osim što ispravljaju kratkovidnost ili dalekovidnost, danas se mogu kupiti leće kojima ćemo promijeniti boju očiju, leće za staračku dalekovidnost ili druge terapeutske svrhe. U tome će vam najbolje pomoći oftalmolog koji će vas savjetovati pri odabiru pravih leća koje će zadovoljiti vaše potrebe i želje.
No comments:
Post a Comment