Postoji niz jednostavnih savjeta kako popraviti raspoloženje. Neke od njih ste već iskušali, a najbitnije je odabrati ono što vam odgovara. Glavna razlika između tuge i depresije je u tome što vas u vrijeme tuge može razveseliti i osmijeh druge osobe, a depresija zahtjeva kompleksnije suočavanje.
Provodite više vremena sa prijateljima i obitelji
Nemojte se bojati tražiti pomoć od ljudi koji su vam bliski. Otvoreno razgovarajte o vlastitim osjećajima, a da pritom ne osjećate krivicu. Ako ne želite razgovarati o osjećajima, pokušajte se upustiti u neobavezne razgovore i zaokupiti negativne misli.
Poduzimajte male korake
Ne postavljajte si nerealna i nedokučive ciljeve, jer ćete na taj način povećati razinu stresa i potaknuti depresiju. Ako je vaš cilj ipak veći zalogaj, dostignite ga uz pomoć malih koraka. Zadajte realan rok realizacije pri čemu si dajete dovoljno vremena i prostora za ostvarivanje cilja.
Češće radite stvari u kojima uživate
Čitajte omiljenu knjigu iz djetinjstva, prošećite do trgovine ili kina, pripremite omiljeno jelo, provodite vrijeme sa dragim prijateljima ili se uhvatite omiljenog hobija.
Izađite iz kuće
Izlazak na svjež zrak može biti izuzetno koristan, čak i ako se radi o odlasku u kupovinu ili o šetnji u parku.
Pobijedite negativne misli
Napravite popis pozitivnih stvari o sebi i svojoj okolini. Čitajte ovaj popis nekoliko puta dnevno i primijetit ćete kako se loše misli javljaju sve rjeđe.
Budite realni u očekivanjima
Budite sigurni u svoj napredak, no nemojte očekivati nagle skokove. Poboljšanje raspoloženja će se odvijati postupno. Budite spremni i na loše dane, kako vas to ne bi obeshrabrilo.
Ne razmišljajte o problemima
Pokušajte što manje razmišljati o problematičnim situacijama u životu ili donositi teške odluke. U vrijeme depresije ne razmišljajte o otkazu, razvodu ili računima koji neprestano pristižu. Depresija može onemogućiti realno sagledavanje situacije.
Osigurajte kvalitetan san
Kvalitetno san je izuzetno bitan aspekt našeg života. Dobar san podrazumijeva odlazak na počinak najkasnije u 23 sata i spavanje 7 do 9 sati u komadu. Potrebe za snom su individualne, a ako ih prepoznate i slušate svoje tijelo, zasigurno ćete popraviti raspoloženje.
Dogovorite sastanak s liječnikom
Ako ste zabrinuti za svoje zdravstveno stanje, dogovorite pregled kod liječnika. To može uključivati liječnika opće prakse ili psihijatra. Reagirate li na vrijeme, smanjit ćete vrijeme oporavka.
Odaberite koga nazvati u hitnom slučaju
Ako vas preplave negativne ili suicidalne misli, morate znati kome se obratiti. Osim liječnika, to može biti vaš rođak ili prijatelj. Razmislite o alternativnoj osobi u slučaju da ne možete dobiti primarnu podršku. Sa sobom uvijek nosite mobilni telefon ili papir s popisom brojeva telefona.
No comments:
Post a Comment