Wednesday 7 December 2016

Najbolja hrana za mozak

Osjećate se umorno,iscrpljeno, malaksalo i istrošeno, a hranite se zdravo i redovno koristite vitamine. Možda je problem u tome što hrana koju unosite u organizam ne hrani vaš mozak. Svakog dana mozak uzme čak 25 procenata kalorija koje hranom unesete u organizam. Zbog toga je veoma bitno da vodite računa o namirnicama koje jedete, kako bi mozak dobro funkcionirao. Ako se budete pridržavali svih savjeta, bit ćete puni energije, osjećat ćete se zdravije i bit ćete mnogo bolje raspoloženi.
Mnogi nutricionisti vjeruju da su upravo masti te koje kontroliraju raspoloženje i hrane moždane ćelije. Ipak, previše zasićenih masti može da izazove začepljenje na aortama, što za posljedicu ima bolest srca. Pri tome, ako je aorta u mozgu začepljena, posljedica toga može da bude šlag. Ipak imajte na umu da dnevni unos masti ne bi smio da bude veći od 35 procenata tokom dana, kako savjetuje Svjetska zdravstvena organizacija.
Također imajte na umu da postoje zdrave i nezdrave masti. Ove prve unosite u organizam, a ove druge izbjegavajte koliko god možete. U zdrave masti spadaju omega tri masne kiseline i polunezasićene masti, dok u masti koje se ne preporučuju spadaju zasićene masti koje se najčešće nalaze u pohanim jelima, kolačima, tortama, margarinu i pitama od mesa.

Proteini

Proteini su veoma važni jer upravo oni prenose sve poruke mozgu. Mnogi neurotransmiteri su sačinjeni od aminokiselina, koji su sastavni dio proteina. I ovdje imajte na umu da ne treba pretjerivati. Dakle dovoljna vam je jedna porcija proteina u toku dana. Najbolje bi bilo da je uzmete tokom doručka ili ručka.
Masna riba – losos, sardine, plava riba, koja sadrži omega tri masne kiseline, veoma je važna za funkcioniranje mozga, a istraživanja su pokazala da jačaju koncentraciju i povećavaju budnost.
Zeleno lisnato povrće – neka istraživanja su dokazala da ukoliko tokom dana pojedete od jedne do tri porcije zelenog povrća (kao što je špinat, zelena salata) doći će do usporenja demencije.
Jaja – ovo je bogat izvor aminokiselina koji je potreban vašem mozgu da biste dobro pamtili.
Pernata živina – sadrži tirosin koji mozak koristi za pravljenje dopamina i noradrenalina, važne neurotransmitere koji poboljšavaju koncentraciju i mentalnu budnost.
Soja – nedavna istraživanja pokazuju da isoflavoni (prirodni ostrogeni koje sadrži ova biljka) mogu da imaju pozitivne efekte na poboljšanje memorije.
Jagode – Jagode također sadrže dosta flavonoida koji poboljšavaju memoriju.
Avokado – je bogat vitaminom E, koji je najvažniji vitamin za memoriju.
Jabuke – smatra se da sadrže guercitin, koji pomaže u sprečavanju Alzhajmerove bolesti.
Banane – su bogat izvor karbohidrata, a također podižu i nivo seratonina, koji se smatra odgovornim za dobro raspoloženje.
Golica – sadrži elemente koji su od vitalnog značaja za koncentraciju, budnost i motivaciju.
Crno vino – u principu, najviše vam pomaže da se opustite jer djeluje kao dobar relaksant.
Ovo vino je bogato antioksidantima i flavonoidima, a skorašnja istraživanja pokazuju da može da spriječi i Alzhajmerovu bolest.
Maslinovo ulje – Ako u salatu dodate malo zdrave masti, to jest maslinovog ulja, pomoći ćete vašim organima da apsorbiraju više antioksidanata iz povrća.
Žitarice – sadrže vitamin B u dovoljnim količinama koje su bitne za kognitivna djelovanja mozga i memoriju. Dijetetski proizvodi – sadrže triptofan koji u tijelu oslobađa seratonin i kalcij koji jača kosti.
Lješnjaci – sadrže vitamin E koji usporava starenje ćelija mozga. Također su bogati nezasićenim masnim kiselinama koje su dobre za arterije i protok krvi.
Slatki krumpir – Sadrži betakaroten, pa je značajan borac u borbi protiv slobodnih radikala.

Šest pravila kojih treba da se pridržavate

Trudite se da imate pet obroka dnevno i da se u svakom od njih nađe voće i povrće.
Zamijenite bijeli kruh, kolače, keks, smeđom rižom i slatkim krumpirom.
Imajte u svakom obroku proteine, a crveno meso svedite na minimum. Dobri proteini su riba, jaja, mljeveno meso, lješnjaci, tofu i dijetetski proizvodi.
Pijte dosta tečnosti. Tečnost pomaže u apsorpciji vitamina i minerala, održava hidrataciju i povećava koncentraciju. Idealno bi bilo ako biste unosili od šest do osam čaša tečnosti dnevno.
Svaki tjedan u barem jednom obroku pojedite ribu.
Što se alkohola tiče konzumirajte ga u preporučenim količinama, to jest 14 promila za žene i 21 promil za muškarce. Pomoći će vam da spavate bolje i glava će vam biti „čistija”.



No comments:

Post a Comment