Wednesday 21 December 2016

Uz ovih 5 pravila naučite kako na hrani uštediti novac


1. Ne kupujte što vam ne treba
Iako se savjet na prvu čini pomalo banalan, dobro razmislite o njemu. Ponuda trgovina na koncu je stalno jednaka, stoga se riješite navike kupovanja namirnica samo zato jer se nude, a ustvari vam ne trebaju.
Naime hrana se vrlo brzo kvari, a ako vam neka mala količina određene namirnice i zatreba uvijek možete ponovno svratiti u trgovinu. Ukoliko je određeni proizvod na akciji, provjerite rok trajanja i razmislite hoćete li ga zaista trebati u svom domaćinstvu prije nego rok istekne, u protivnom ćete hranu morati baciti u smeće.

2. Višak hrane sačuvajte zamrzavanjem

Svježe namirnice na akcijama isplati se kupiti u većim količinama, poput mesa, voća i povrća, ali samo ukoliko ih planirate zamrznuti. Naime brojni se preračunaju i kupuju velike količine takvih namirnica koje im vrlo brzo propadnu, jer ih ne stignu pripremiti za obrok.
Rješenje je upravo u zamrzavanju, komade mesa sortirajte u količinama potrebnima za obroke, a voće i povrće možete izmikasti i pospremiti u vrećice i zamrznut

3. Napravite plan kuhanja

Nedostatak vremena brojne tjera da o pripremi obroka razmišljaju neposredno prije same pripreme. Ali ovaj način često rezultira nepromišljenim korištenjem viška namirnica i naposljetku bacanjem hrane.
Samo pola sata sedmično odvojenih za planiranje obroka spas je za kućni budžet, popisom namirnica potrebnih za planirane obroke moguće je izbjeći impulzivno kupovanje nepotrebnih namirnica. Osim toga sami sebe ćete naviknuti na pripremu zdravijih obroka i odustati od brzopoteznih rješenja poput prženja i pečenja hrane.

4. Naučite kako spastiti voće i povrće od truljenja

Voće i povrće koje zrenjem ispušta etilen – odgovoran za ubrzano kvarenje ostalih vrsta koje se nalaze tik uz njih, zahtjeva odvajanje.
Paradajz, jabuke, banane, kruške, nektarine, šljive, breskve i avokado svakako treba držati podalje od drugog voća i povrća, a posebice podalje od kivija, brokule, paprike, gljiva,prokulica i špinata, koji su naročito osjetljivi na etilen. Zelena salata, peršin i drugi svježi začini duže će izdržati u frižideru ako ih zamotate u kuhinjski papir ili pamučnu krpu.

5. Višak hrane jdnostavno podijelite s drugima

Mislite o drugima, kolegama na poslu i višak namirnica pospremite u vrećicu, imate li vremena ispišite pokoji recept kako namirnice iskoristiti, ubacite u vrećicu i proslijedite. Takav mali ali koristan znak pažnje teško da će netko odbiti.
Slobodan vikend možete rezervirati za porodično okupljanje, pa od viška namirnica složiti brza i jednostavna jela poput namaza, salata, tjestenina.

No comments:

Post a Comment