Dvije su vrste kućnih biljaka koje mogu izazvati alergije – saksijske i one sječene, u vazi. Alergiju izazivaju sitni molekuli alergena koje ispuštaju listovi biljaka, stablo, korijen i plod, a alergen je i polen koji biljke ispuštaju u vrijeme cvjetanja. Medu saksijskim biljkama koje izazivaju alergiju na prvom mjestu je fikus. Simptomi koje izaziva ova biljka su upala sluznice nosa, a može se javiti i astma.
Simptomi su slični kao i kod svake druge polenske alergije, ali kako se biljka nalazi u stanu, simptomi se mogu javljati tokom cijele godine. Stanje se pogoršava prilikom presađivanja i negovanja biljke. Alergeni fikusa “benjamina” još su izraženiji kada se udruže s kućnom prašinom. Prašina zasićena alergenom lako se prenosi svuda po prostoriji, pa su čestice alergena pronađene u parketu, zavjesama, presvlakama namještaja… Ovdje se dugo zadržavaju, čak i poslije iznošenja biljke iz prostorije. Osjetljivim ljudima veliki problem predstavljaju i filodendron i kroton. U dodiru s njima može se javiti reakcija na koži, crvene mrlje koje svrbe. Moguće su i alergije od kaktusa, suncokreta i biljaka s lukovicom. Alergije na sječeno cvijeće i suhe biljke zaista su rijetke, ali je ipak potreban oprez, posebno s nekim vrstama karanfila…
Kako se zaštititi? Prilikom njegovanja biljaka potrebne su gumene rukavice za zaštitu ruku. Poslije dodira s biljkom ruke je potrebno dobro isprati. Ukoliko ste primjetili da neka biljka izaziva alergiju, odstranite je iz prostorije, a sobu i namještaj temeljno očistite. Ukoliko ste alergični na fikus, možete biti sigurni da ste alergični i na druge biljke iz iste grupe, kao što je na primjer anturijum.
No comments:
Post a Comment