Wednesday, 19 October 2016

Ajurvedski „lijek za stotinu bolesti” pomaže i ženama i muškarcima: za jači libido i lakše začeće

Zahvaljujući moćnom hormonalnom dejstvu, šatavari podmlađuje ženske reproduktivne organe, pojačava laktaciju i pomaže kod impotencije.
Šatavari (lat. Asparagus racemosus) je biljka penjačica, visine do dva metra, koja raste na šljunčanim i stjenovitim šumskim područjima viših nadmorskih visina. Zbog ljekovitih svojstava bere se hiljadama godinama širom Šri Lanke i Indije.

U ajurvedskim tekstovima, ova vrijedna biljka preporučuje se za liječenje želučanih i nervnih oboljenja kao i brojnih ženskih tegoba.

Na raznim jezicima biljka nosi i različite nazive, ali najpoznatija je pod imenom šatavari što na drevnom sanskrtu znači „lijek za stotinu bolesti”. Često se i poetično opisuje kao biljka „koja ima stotinu muževa”, što je aluzija na pomlađujući učinak koji ima na ženske reproduktivne organe.
Iako je dobro poznato da blagotvorno djeluje na sve ženske tegobe, šatavari zapravo pomaže kod široke lepeze bolesti pa može biti korisna i muškarcima.

Najpoznatija je po pomlađujućim karakteristikama koje izvrsno djeluju na ženske organe.

Koristi se za liječenje bolesti materice, neplodnosti, pretećeg pobačaja, vaginalnih infekcija, gubitka libida kao i kod problema u menopauzi.
Održava hormonalnu ravnotežu, zdravi PH vagine, reguliše menstruacije i ovulacije. Uklanja simptome predmenstrualnog sindroma (razdražljivost, nadutost, grčeve), ublažava bol i kontroliše gubitak krvi tokom menstruacije. Odlična je za žene koje planiraju trudnoću jer povećava plodnost, podstiče proizvodnju zdravih jajnih ćelija, hrani i jača matericu i priprema organe za začeće.

U trudnoći ublažava jutarnje mučnine, a nakon porođaja pomaže i pri čišćenju materice. Podstiče normalnu laktaciju tokom perioda dojenja.

U velikoj mjeri pomaže i ženama srednjih godina – ublažava simptome perimenopauze (nagle promene raspoloženja, iznenadne napade vrućine, suhoću vagine). Obiluje fitoestrogenima pa je idealna u slučaju manjka prirodnih estrogena.
izvor: Lovesensa.rs

No comments:

Post a Comment